خنده درمانی

چه قدر به این جمله که "خنده بر هر درد بی درمان دواست"، اعتقاد دارید. آیا واقعا خنده می تواند جای دارویی مثل آنتی بیوتیک و مسکن ها را بگیرد؟ آیا می تواند تاثیری در کاهش درد داشته باشد؟ شما چه قدر می خندید؟ جزو کدام دسته آدم ها هستید؟

شاد و خندان یا نه همیشه عبوس و بداخلاق.نتیجه تحقیقات دانشمندان نشان می دهد که شوخی و خندیدن توان انسان را برای مقابله با درد افزایش می دهد. با خندیدن نه تنها افراد در زندگی احساس آرامش بیشتری می کنند بلکه خنده برای سلامت جسم، از بسیاری داروها مفیدتر است.

شوخ طبعی یکی از ویژگی های مهم افراد سالم است و حتی در افراد بیمار هم موجب کاهش درد و ناراحتی آنها می شود. خیلی ها می خندند و عادت به شوخی دارند اما به تاثیر فوق العاده خنده بر بدن خود آگاه نیستند. خندیدن به نوعی ورزش برای عضلات صورت است.

ماهیچه های دهان، بینی، گونه ها و اطراف چشم موقع خنده حرکت می کند حتی، دیافراگم، ماهیچه های شکم و شش ها هم هنگام خندیدن فعال می شوند. با خندیدن با حالت هیجانی و قهقهه، شش ها از هوای بیشتری پر می شوند و اکسیژن گیری بهتر می شود. همچنین در این حالت، ضربان قلب هم افزایش پیدا می کند و خون رسانی به بدن بهتر می شود.

پوشش عروق خونی پس از دیدن یک فیلم خنده دار به میزان قابل توجهی منبسط می شود و مقداری از مواد شیمیایی که برای بدن مفید هستند، آزاد می شوند. این مواد التهاب و بسیاری از واکنش های مضر را کاهش می دهند.

در حالی که در هنگام انقباض پوشش عروق مقداری از هورمون های استرس نظیر کورتیزول آزاد می شوند که در درازمدت اثرات قلبی عروقی مخربی برای بدن دارند.خندیدن و شوخی کردن، روش های مثبتی برای ابراز احساس و هیجانات خوشایند است و تاثیر بسیار خوبی بر روح و روان می گذارد، اضطراب و استرس را کم می کند و ترس و تردید را کاهش می دهد.

در دورانی که مشکلات انسان ها اعم از اقتصادی و اجتماعی بسیار زیاد است و نه تنها ارتباطات عاطفی افراد با یکدیگر بلکه سلامت جسمی و روانی آنها را نیز تحت تاثیر این عوامل قرار می گیرد، خنده درمانی یکی از موثرترین روش ها در برطرف کردن اختلالات رفتاری است.خنده درمانی یکی از موثرترین روش های درمانی ثبت شده است. بیماران افسرده و کسانی که دید منفی در زندگی دارند، با خنده درمانی روحیه ای قوی تر و پرامیدتر به زندگی پیدا می کنند.

دیدن دلقک دو بار در روز

دانشمندان معتقدند، خنده و شادی، قدرت سیستم ایمنی بدن را افزایش داده و سلامتی و شادابی به همراه می آورد. بسیاری از آسایشگاه ها و بیمارستان ها، از دلقک ها برای خنداندن بیماران استفاده می کنند. افرادی که با دیدن فیلم های کمدی به شدت می خندند، بعد از پایان فیلم، تحمل درد خفیف در آنها بیشتر می شود و مقاومت شان هم نسبت به دردهای شدید افزایش پیدا می کند. همه اینها به دلیل این است که در هنگام خندیدن، هورمون های شادی آور در بدن ترشح می شوند.

اندورفین هورمونی است که وقتی ما خیلی شادیم و می خندیم در بدنمان شروع به ترشح می کند و موجب آرامش و افزایش تحمل درد می شود. به نظر می رسد که خندیدن یک اثر ضد درد را در داخل دندان ها و نیز در مغز داشته باشد.

در واقع خندیدن تحمل ما را در برابر درد افزایش می دهد.پژوهشگران سوئیسی معتقدند که پس از هر خنده و یا فعالیت شادی بخش تا نیم ساعت قدرت دفاعی بدن بیشتر می شود.در بدن افراد شاد، ایمنوگلوبولین که از عوامل دفاعی بدن است، بیشتر تولید می شود. این ماده بدن را در برابر عفونت های تنفسی محافظت می کند.

ضربان قلب با خنده افزایش یافته و در این صورت اکسیژن گیری مغز هم بیشتر شده و شخص احساس آرامش روحی و جسمی بیشتری می کند.همچنین محققان دانشگاه واندربیلت معتقدند که خندیدن موجب سوختن مقداری از کالری های بدن می شود و هرچه میزان و تعداد دفعات خندیدن بیشتر باشد، مقدار کالری که سوزانده می شود نیز بیشتر خواهد بود که این موجب کاهش وزن می شود.

این محققان ۴۵ جفت از افرادی که دو به دو با یکدیگر دوست بودند را جهت تماشای فیلم های خنده دار وارد اتاقی کردند.

هر داوطلب به یک مونیتور اندازه گیرنده ضربان قلب متصل بود و خود اتاق به یک وسیله ای که میزان کالری سوازنده شده و هر داوطلب را اندازه می گرفت، مجهز شده بود.

در پایان این تحقیق، محققان متوجه شدند که خندیدن میزان ضربان قلب را در حدود ۱۰تا۲۰ ضربه و میزان کالری مصرفی را در حدود ۱/۳ کالری در دقیقه افزایش می دهد، یعنی شبیه به همان میزانی که در حالت انجام فعالیت هایی نظیر تایپ کردن، سوزانده می شود. در ادامه، این دانشمندان در اندازه گیری های خود متوجه شدند خندیدن به مدت ۱۵دقیقه در طول روز موجب کاهش وزن بدن تا ۱/۸ کیلوگرم در سال می شود.

به چه بخندیم

درست است که با وجود مشکلات اجتماعی فراوان و نوسانات روحی و شرایط زندگی، موضوعاتی که سبب خنده ما می شوند کمی کمتر شده اند، اما همیشه هم نباید فقط نگران باشیم و به خاطر مشکلاتمان مدام غصه بخوریم.

چیزهای زیادی در دنیا هست که می تواند ما را شاد و خندان کند. دیدن فیلم های کمدی، شوخی و مزاح با خانواده و دوستان(البته این ها را نباید با مسخره کردن و بی حرمتی طرف مقابل اشتباه گرفت) و خواندن بعضی کتاب ها و دیدن فیلم های شاد می تواند ما را بخنداند.

 

/ 1 نظر / 19 بازدید
Amir

شادی باعث نشاط روح و جسم و روانه یکی از نشان های شادی ، خندست امیدوارم همیشه شاد شاد شاد باشید